Завантаження...

Продаж покрівельних матеріалів та комплектуючих

Історія виникнення металочерепиці та профнастилу

Історія появи металочерепиці бере свій початок у 80-х роках минулого сторіччя. Саме тоді фінська компанія Rannila виставила на продаж стальний профільований лист, що був стилізований під натуральну покрівлю. Гарний зовнішній вигляд, надійність, легкість монтажу та відносна цінова доступність зробили матеріал популярним серед архітекторів, будівельників і, звичайно ж, кінцевих споживачів. У країнах СНД металочерепиця з’явилася через 10 років.

Металеві дахи із профільованої і покритої цинком сталі, тобто профнастилу, з’явилися ще у 19 сторіччі. Такий варіант покрівлі був єдиним можливим для жителів Південної та Північної Америки, Австралії, Індії та Південної Африки. Дах із цього матеріалу не був надто красивим. Однак незначна вага покрівельного матеріалу і, відповідно, простота його транспортування навіть у найвіддаленіші гірські райони, легкість монтажу та тривалий термін служби привертали до профнастилу увагу потенційних споживачів і стимулювали широкий попит на нього у всьому світі.

Виготовлення металочерепиці

Металочерепиця виготовляється на основі холоднокатаної гарячеоцинкованої листової сталі (0,35-0,7 мм), що покривається полімерним покриттям. Воно одночасно виконує захисну і декоративну функції. Форма цього покриття близька до класичної черепиці.

Виготовлення металочерепиці відбувається на спеціальних виробничих лініях, що є повністю автоматизованими. Спочатку прокат проходить через систему профілювання – так створюється хвилястий профіль. Потім методом холодного штампування формується поперечна хвиля. Завдяки цьому процесу матеріал отримує форму черепиці. Після цього відбувається нарізка матеріалу і пакування готових листів у транспортні пакети.


Відео про виготовлення металочерепиці можна переглянути тут.

Виготовлення профнастилу

Випуск профнастилу дуже схожий із процесом виготовлення металочерепиці. Існує лише одна відмінність – формування поперечної хвилі шляхом холодного штампування.


Відео про виготовлення профнастилу можна переглянути тут.

Сировина для виготовлення металочерепиці та профнастилу.

Одразу варто відзначити, що якість готового продукту базується на сировині. Нею для виготовлення металочерепиці та профнастилу є холоднокатана гарячеоцинкована листова сталь (0,35-0,7 мм), покрита полімером.

Вся сировина для випуску металочерепиці виготовляється суто на металургічних комбінатах за складною технологією та із використанням технологічного і дорогого обладнання. Для отримання стального листа необхідної товщини його прокатують на верстаті, а згодом наносять цинкове покриття за технологією гарячого цинкування. Наприкінці кожного циклу на лист наносять полімер, який є додатковим захистом від корозії та шкідливого впливу навколишнього середовища.

Давайте розглянемо структуру стального листа із полімерним покриттям по шарах.

 • Першим іде пасивуючий шар. Він перешкоджає руйнуванню стального листа речовинами, що входять у склад грунтівки.
 • Далі – грунтівочний шар. Він покращує адгезію, тобто щеплення, полімера із основою листа та вирівнює поверхню для подальшого нанесення захисних речовин.
 • Фінішно-полімерне покриття виконує захисно-декоративну функцію, але має один суттєвий недолік. Воно не захищає сталь від корозії по краям, біля тріщин та саморізів. За оцінкою спеціалістів, близько 70% руйнування оцинкованої сталі відбувається саме на цих місцях.
 • Захисне покриття зворотної сторони (епоксі) – це спеціальний органічний лак, що має у своєму складі смолу. Він добре вкриває метал, має високу поверхневу твердість та гнучкість. Окрім того, епоскі не тріскається при профілюванні.
 • Цинкове покриття забезпечує фізичний та електрохімічний захист стальної основи. Суть фізичного захисту у тому, що шар цинку не дозволяє контактувати стальній основі із навколишнім середовищем, створюючи своєрідний бар’єр. Якісне цинкове покриття має хорошу адгезію із металом і працює до тих пір, поки не виснажиться. Із цього можна зробити висновок: чим більше цинку, тим довше стальний лист буде захищеним від корозії.

Виникає питання: скільки потрібно цинку, та як визначаються його кількість. Визначити товщину цинкового покриття можна лише шляхом вимірювання усього листа. Кількість речовини регламентується стандартом, згідно із яким, уся сталь ділиться на класи. Про кожен із них ми говорити не станемо, але розберемо ті, які найчастіше продаються у нашій країні.

Зараз виробники в характеристиках сировини вказують не товщину цинку, а його кількість у грамах на квадратний метр. Для того щоб перевірити, чи відповідає заявлена виробником кількість цинку його товщині, нижче наведена таблиця.

Говорити про те, скільки має бути цинку, ми не будемо, адже виробники обіцяють цілісність матеріалу. За оцінками спеціалістів, в умовах виробничої атмосфери, коли «розхід» цинку становить 3-5 мкм в рік, сталь з полімерним покриттям і масою цинкового шару у 275 г/кв.м прослужить на 5-6 років довше, аніж метал із масою цинкового шару у 180 г/кв.м.

Відповідності товщини цинкового покриття в мкм від маси на м2

Маса покриття, нанесеного з двох сторін прокату, г/м2 не менше.Товщина покриття з одного боку прокату, мкм не менше.

140

9

180

13
20014
22516
27519

У місяцях пошкодження цинкового покриття, на обрізаних краях листа чи місцях від вкручування саморізів фізичний захист сталі забезпечують відносно щільні сольові продукти цинку: гідрооксиди, карбонати і сульфати, які утворюються на місцях пошкоджень.

Тобто невеликі подряпини пасивуються, завдяки чому уповільнюється процес корозії. Окрім того, вологість повітря та дощова вода, які є електролітами, знижують щеплення цинку і сталі. Захисний матеріал, таким чином, «жертвує» собою, захищаючи сталь від іржі (див.схему).

Під довговічністю виробів із оцинкованої сталі з полімерним покриттям мають на увазі збереження зовнішнього вигляду виробу та його функціональності. Обидві характеристики напряму залежать від корозійної стійкості. Антикорозійний захист оцинкованої сталі з полімерним покриттям забезпечую як цинк, так і полімер. Однак саме цинкове покриття є основою стійкості прокату, адже забезпечує захист у тих місцях виробу, де полімерне покриття відсутнє. Наприклад, у місцях пошкодження і отворів для саморозів тощо.

Корозійна стійкість виробу має пряму залежність від і якості покриття: чим якісніше і товще шар цинку, тим краще захищена основа – сталь.

Інші види захисних покриттів

Для того аби захистити стальний лист від корозії, на нього наносять спеціальне покриття: цинк, алюмоцинк, магній-цинк. Із першим, яке є найбільш розповсюдженим, ми уже розібралися. Тепер поговоримо про інші два, які вже встигли зарекомендувати себе.

Алюмоцинк – це сплав алюмінію, кремнію та цинку. Якщо порівнювати із простим цинком, шар цього матеріалу продовжує термін експлуатації сталі на 5-6 років.

AL(алюміній)55%
Zn(цинк)43,4%
Si(кремній)1,6%

Алюміній захищає сталь від корозії, утворюючи стійкий оксид на поверхні. Завдяки решітчастій системі в процесі окислення уповільнюється вивільнення часток цинку. Алюміній та продукти окислення виконують роль фізичного бар’єру, який перешкоджає проникненню окислювальної атмосфери в метал.

Цинк посилює захисні функції. Володіючи катодним захистом, він «затягує» подряпини і зрізи. Цинк залишає на поверхні тонку оксидну плівку, яка ще тривалий час не дозволяє корозії проникнути у матричний метал.

Елементи кремнію підвищують жаростійкість матеріалу до 315 °C, що унеможливлює корозію за високих температур.

Завдяки яскравій поверхні і особливому візерунку матеріал володіє здатністю відбивати теплову енергію, тобто унеможливлює підвищення температури у приміщенні. Алюмоцинк відбиває 75% теплового випромінювання.

Алюмоцинкована сталь з полімерним покриттям не використовується для прокату геометрично складних профілів. Причина в тому, що відбувається відшарування полімеру в місцях штампу (кожні 350 мм). А ось профілювати профнастил будь-якої висоти можливо.

Гарантія на цей матеріал складає від 10 років залежно від виробника. Умовне позначення, яке використовують для алюмоцинку у Європі, – AZ.

Цинк-магній – це сплав алюмінію, цинку та магнію.

 Zn (цинк) 93.65%
 AL (алюміній)3.94%
 Mg (магній) 2.42%

Магній, що вводиться у склад сталі з металічним покриттям, забезпечує стабільний бар’єрний ефект проти агресивних факторів. Таким чином, гарантується абсолютний захист від корозії у хлористих, солевмісних та лужних середовищах. У порівнянні зі звичайним оцинкуванням цей матеріал має більше «самолікування» країв, що забезпечує більшу стійкість до корозії по краям листа та у місцях відшарування фарби.

Гарантія на цинк-магній складає 20 років. Умовне позначення, яке використовують для цинк-магнію у Європі, – ZM.

Порівняння захисник покриттів на основі цинку

Тест у сольовій камері: товщина покриття – 20 мкм на один бік.

 1. Цинк після 6 тижнів.

 1. Алюмоцинк після 34 тижнів.

 1. Цинк-магній після 34 тижнів.

Фінішне покриття

Отож, ми розібралися із видами захисту стальних листів від корозії. Тепер давайте дізнаємося, які бувають типи фінішних покриттів.

Поліестер

Поліестер – один із найбільш розповсюджених полімерів, що використовується для стального оцинкованого листа. Це відносно недорогий матеріал, який підходить для будь-якого кліматичного поясу. Поліестер стійкий до механічних та атмосферних впливів. Однак товщина покриття всього 25 мкм, тому стійкість до механічних ушкоджень не дуже висока. Матеріал володіє високою кольоровою стійкістю та пластичність. Теплостійкість в районі +120⁰С.

Використання поліестеру для покриття оцинкованої сталі є розумним і економічно вигідним вибором, коли будівля не знаходиться в умовах забрудненого середовища, а експлуатаційне навантаження не надто високе.

Матовий поліестер

Матовий поліестер має товщину 35 мкм, що на 40% більше, аніж у звичайного поліестера. Цей матеріал має теплу матову поверхню і вважається альтернативою традиційним блискучим покриттям. Матовий поліестер не дає відблисків і є більш стійким до механічних пошкоджень.

Поліестер “Ceramic”

Поліестер “Ceramic” – спеціальне покриття для металу на основі модифікованого поліестеру. Має гладку матову поверхню і незвичайний малюнок, що імітує глиняну черепицю.

Відмінності цього покриття:
 • неповторний зовнішній вигляд;
 • двопрохідна технологія нанесення фарби на спеціальній лінії, товщина покриття 35 мкм;
 • запатентовані добавки для збільшення твердості покриття;
 • підвищенна стікійсть до добових та сезонних перепадів температур, вологості, атмосферним викидам, агресивному сонцю та ультрафіолету.

Поліестер «Crystal»

Полістер «Crystal» – це двошарова система з органічним покриттям товщиною 36 мкм і оригінальним зовнішнім виглядом. Покриття володіє підвищеною стійкістю до подряпин та впливу навколишнього середовища, має високу корозійну стійкість. У складі цього поліестеру є спеціальний елемент, який створює елемент льоду і розсіює світло. Завдяки цьому покриття є стійким до ультрафіолетового випромінювання. Спеціальні лаки, якими покритий матеріал, перешкоджають забрудненню поверхні.

Поліестер «PrintTek»

Поліестер «PrintTek» – інноваційне покриття сталі товщиною 35 мкм на основі поліестера /PVDF. Матеріал був розроблений компанією Dongbu Steel, тому ми розглядатимемо її продукт.

Особливість покриття у різноманітті забарвлень і малюнків, що виконані офсетним способом на оцинкованому стальному листі. Офсетним називають метод, коли натуральну поверхню із дерева, каменю чи цегли фотографують та переносять зображення на плівку. Так отримують фотографію на стальному листі. Зовнішній шар поліестера слугує прозорим захистом малюнку.

Перевагою такого покриття, окрім зовнішнього вигляду, є його чудова стійкість до ударів, подряпин, різкому перепаду температур та іншим погоднім явищам.

Холоднокатаний стальний лист проходить крізь резервуар з розплавленим цинком, зазнає гальванізації, у ході якої на обидва боки сталі наноситься покриття однакової товщини.

Безкоштовна консультація по товарам і монтажу